Rodzice będą zobowiązani do zapłaty podatku od zbycia nieruchomości, jeżeli od nabycia przez nich mieszkania nie upłynęło jeszcze pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. W takiej sytuacji podatek wynosi 10% przychodu uzyskanego ze sprzedaży, czyli ceny określonej w umowie sprzedaży pomniejszonej o koszty sprzedaży. Podatek ten należy uiścić w ciągu 14 dni od dokonania sprzedaży. Osoby, które w okresie dwóch lat od sprzedaży przeznaczą uzyskane przychody na budowę lub kupno własnego domu albo jego części, mogą uzyskać zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku od zbycia – jeżeli w ciągu 14 dni od sprzedaży złożą stosowne oświadczenie.
Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na sfinansowanie budowy domu córki (a nie własnego) nie zwalnia podatnika z podatku od zbycia. Na dodatek czynność taka może zostać potraktowana jako darowizna – podlegająca opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Aby uzyskać zwolnienie od podatku od zbycia mieszkania, musi zostać ustanowiona współwłasność budowanego domu.
Może to nastąpić na dwa sposoby:
- rodzice przeznaczą pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania na nabycie udziału w nieruchomości córki,
- córka przekaże rodzicom udział w nieruchomości w darowiźnie, a rodzice przeznaczą pieniądze ze sprzedaży mieszkania na kontynuację budowy (tu jednak powstanie obowiązek zapłaty podatku od darowizny).
Jeżeli rodzice przekażą mieszkanie córce w darowiźnie, to oczywiście u córki powstanie obowiązek zapłaty podatku od darowizny. Natomiast sprzedaż darowanego mieszkania jest zwolniona od podatku ze sprzedaży nieruchomości.
Podstawa prawna:
- art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)
- ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 1997 r. nr 16, poz. 89 z późn. zm.)