Zaczynamy budowę. Relacja z naszej budowy w Aninie.

Po długich przygotowaniach, oczekiwaniu na pozwolenie i podjęciu wielu trudnych decyzji każdy inwestor z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie prac na budowie.

Otrzymaliśmy pozwolenie

Po czterech tygodniach dostaliśmy wreszcie pozwolenie na budowę. Nie oznacza to oczywiście, że możemy zacząć prace budowlane, pozwolenie musi się jeszcze uprawomocnić. Teoretycznie są to dwa tygodnie – tyle czasu mają na złożenie odwołania od decyzji o pozwoleniu na budowę wszystkie powiadomione strony, między innymi sąsiedzi. W praktyce czas ten liczony jest od daty otrzymania przez strony decyzji. W najlepszym przypadku będą to trzy tygodnie, wtedy, gdy urzędnik następnego dnia po wydaniu nam decyzji wyśle ją do sąsiadów listem poleconym, i list ten w ciągu kilku dni zostanie im doręczony. Czas uprawomocnienia decyzji może się wydłużyć do pięciu, a nawet sześciu tygodni, gdy sąsiedzi listu nie odbiorą. Przyczyny mogą być różne – w tym czasie mogą być na urlopie, list mógł być też wysłany pod nieaktualny adres.
Nierzadko (metoda praktykowana w niektórych urzędach) czas oczekiwania na uprawomocnienie się pozwolenia możemy skrócić, jeśli przyniesiemy podpisane przez sąsiadów oświadczenie, że nie będą się odwoływać od wydanej decyzji. My na uprawomocnienie się decyzji czekaliśmy cztery tygodnie. Tak więc w dwa miesiące od złożenia wniosku otrzymaliśmy podstemplowany dziennik budowy i mogliśmy rozpocząć prace.
Ale to nie koniec wszystkich formalności. Jest to na razie pozwolenie na przebudowę. Złożyliśmy jeszcze wniosek o pozwolenie na budowę przyłączy. Czekają nas zapewne kolejne dwa miesiące oczekiwania.

Rozpoczęcie budowy

Wcześniejsze podpisanie umowy z wykonawcą umożliwiło nam rozpoczęcie robót tego samego dnia, w którym otrzymaliśmy dziennik budowy. Kilka dni wcześniej wprowadziliśmy wykonawcę na plac budowy i protokółem przekazaliśmy teren i obiekt. Pierwszymi czynnościami było zagospodarowanie placu budowy – ustawienie przenośnej toalety i przygotowanie pomieszczenia socjalnego. Na tak małej działce (około 500 m2) nie było zbyt wielu możliwości zorganizowania placu budowy.
Ponieważ działka jest narożna i wjazd na nią jest z dwóch stron, jedna brama będzie przeznaczona na dostawę materiałów, przy drugiej ustawiono kontener na gruz. Po otrzymaniu dziennika budowy wykonawca rozpoczął prace rozbiórkowe.
Najpierw zostały zdemontowane urządzenia w kotłowni, kuchni i łazienkach. Wymontowano drzwi wewnętrzne, skuto posadzki. Aby odkopać fundamenty, trzeba też było usunąć betonową opaskę wokół budynku, a wodę z rur spustowych odprowadzić poza planowany wykop.



Przy jednej z bram ustawiono kontener na gruz.
Autor: Mariusz Bykowski
Prace rozpoczęto od demontażu urządzeń w łazienkach, skucia posadzek i wymontowania drzwi.
Autor: Mariusz Bykowski
Rurę spustową odgięto tak, by wodę z dachu odprowadzić poza wykop.
Autor: Mariusz Bykowski

Zaczynamy od fundamentów
Zgodnie z harmonogramem pierwszą pracą było podbijanie fundamentów. Jest to czynność wymagająca czasu, gdyż podbijanie wykonuje się odcinkami długości 1 m, a jednocześnie podbijać można trzy-cztery odcinki. Podbicie 65 m ław fundamentowych zajęło około czterech tygodni. W trakcie podbijania wykonywana była przeciwwilgociowa izolacja pozioma. Aby móc wykonać izolację poziomą, konieczne było podbijanie w dwóch etapach. Po wybraniu gruntu spod istniejącej ławy fundamentowej najpierw ułożono 40 cm betonu, a po jego związaniu wykonano izolację poziomą z masy bitumicznej. Powierzchnię betonu zagruntowano rozcieńczonym preparatem Eurolan-3 K (DEITERMANN), a po jego wyschnięciu uszczelniono elastyczną, dwuskładnikową masą bitumiczną Superflex-10 (DEITERMANN). W drugim etapie uzupełniono beton, całkowicie wypełniając przestrzeń pod istniejącą ławą. Do wykonywania elementów betonowych planujemy dostawy betonu towarowego z wytwórni LAFARGE BETON, ale do podbicia fundamentów beton wykonywany był na budowie – tak zdecydował wykonawca. Dziennie potrzebnych było zaledwie 1,5-2 m3 betonu i zamawianie tak małych ilości było- by zbyt drogie. Sposób podbijania fundamentów szczegółowo opisujemy na stronach 100-103.
Po podbiciu ław pod ścianami zewnętrznymi można było rozpocząć montowanie pionowej izolacji przeciwwilgociowej. Została ona wykonana w ten sam sposób, co izolacja pozioma – preparatami Eurolan-3 K i Superflex-10 (DEITERMANN). Na zewnętrzne ściany fundamentowe naklejony będzie jeszcze styropian o obniżonej chłonności wody Termo W (TERMO ORGANIKA). Będzie on stanowił izolację termiczną i zabezpieczy izolację przeciwwilgociową przed uszkodzeniem w trakcie zasypywania.

Przeciwwilgociową izolację poziomą wykonywano w trakcie podbijania fundamentów, a pionową po zakończeniu podbijania.
Autor: Mariusz Bykowski

Dokumenty dołączone do wniosku o budowę przyłączy
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (ta sama, którą złożyliśmy z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę),
- projekt przyłącza wodno-kanalizacyjnego i projekty przebudowy przyłączy: gazowego wraz z instalacją wewnętrzną i energetycznego – każdy projekt w trzech egzemplarzach wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, warunkami dostawy mediów i kserokopią uprawnień projektanta,
- oryginał opinii wydanej przez Zespół Uzgadniania Dokumentacji (ZUD) wraz z zatwierdzoną mapą,
- opinia kominiarska potwierdzająca sprawność przewodów wentylacyjnych i spalinowych,
- kserokopia aktu notarialnego.